Cemis'in Blogu

Huzuru Klasik Müzikte Bulmak

Klasik müzik… Aslında hayatımızın her alanında sıkça dinleriz klasik müzik ama lafı geçince çoğumuz “Ay bırak ya, uyuyorum ben onları dinlerken, çok sıkıcı!” gibi yorumlar yapıp kestirip atar. İnsanlar batı müziğin her türlüsüne açıktır ama gariptir ki klasik müziği hor görürler.

Oysa bütün bu yargıların altında, merak edip de dinlediğinizde aslında ne kadar geniş ve mükemmel bir dünyanın içine girdiğinizi hissedersiniz. Senfoniler, konçertolar, sonatlar vb. dinleyebilmeniz için müzik dilini bilmeniz ya da her şarkıda bir imge yakalayabilmeniz gerekmez. Klasik müziğin dönemlerini, biçimlerini, bestecilerini vb. bilmeniz de gerekmez. Klasik müziği sevmek için yapmak gereken tek şey güzel bir eser açıp gözlerinizi kapayarak kendinizi müziğe vermektir.

En güzeli de canlı dinlemektir. Ne çaldıkları hakkında hiçbir fikriniz olmasa dahi içiniz ürperir, kemanların büyüsüne kapılırsınız ve timpaninin gürleyen sesi içinizde şimşekler çaktırır. Ne yazık ki, her ilde böyle olanaklar olmayabiliyor. Mesela ben Samsun’da oturuyorum ve şehrimizin bir senfoni orkestrası yok.

Bugünkü, klasik müzik hakkında yazacaklarıma bir giriş. İleride bu konuda yeniden yazmayı düşünüyorum; belki klasik müziği tarihi, belki besteciler, belki de eserleri hakkındaki kısıtlı bilgilerimi/görüşlerimi aktarmak için.