Cemis'in Blogu

Fantezi

Edebiyatta fantezi benim için vazgeçilmez unsurlardan biri. Şu zamana kadar yazdığım tüm öyküler ya tamamen fantastik unsurlar üzerine yazılmıştır ya da içinde fanteziyi çağrıştıran imgeler bulunur.

Peki neden fantastik yazmayı seviyorum? Gerçek olmayan bir insanı neden cezp etsin? Bunun sebebini asla tam olarak cümlelere dökemeyeceğim; ama şunu biliyorum ki, çocukluğumda kitap okumaya başladığımdan beri neredeyse sadece fantastik eserlerden zevk alıyorum..

Bir fantastik öykü yazarıysanız, hayattan kaçmak için büyük maceralara girmenize gerek yoktur. Sizin yerinize bu maceralara yarattığınız savaşçılar, büyücüler, rahipler girer; belki bir ejderhadan kaçar, belki de dünyayı kötü bir büyücünün istilasından kurtarırlar.

Yine de fantastik eserler aslında o kadar da hayattan kopuk değildir. İçinde normalde var olmayan yaratıklar, ırklar, büyüler, tanrılar olduğu kadar insanlığın ortak duyguları da vardır; aşk, nefret, arzu, öfke… Oradaki canlılar da çalışır, aşık olur, günah işler, iyilik yaparlar.

Fantastik edebiyat size hem kendiniz hem de sizden çok başka biri olabilme imkânı sunar. İşte benim için fantezinin çekiciliği budur.