Cemis'in Blogu

Müzikte Tutku

Tutkuyu nerelerde ararsınız? Kimi insan tutkuyu diğerlerinde, kimileri sporda, kimileri doğada, kimileri ise sanatta arar. Ben tutkuyu sanatta arıyorum; çünkü bence kesinlikle oralarda bir yerde. Ya siz?

Peki, sanatı ele alıyorum; tutkuyu sanatın sınırsız kolları içerisinden hangilerinde ararsınız? Çoğu insan sayacağı birkaç dal arasında müziği de söyleyecektir. Yanılıyor muyum?

Peki müzikte tutkularınızı ateşleyen nedir? Pop müzik mi? Rock müzik mi? Hip hop mı? Eminim her insan farklı bir müzik türünden etkileniyordur ve zaten bu kaçınılmaz. Ama ya size bu dünyadaki herkesin tutkularını yansıtan bir müzik söyleseydim?

Şüphesiz ki bu da klasik müziktir. Yüzyıllar boyunca insanlığı ilgilendiren pek çok duygu müzik dehaları tarafından işlenmiştir. Aşık mısınız, öfkeli misiniz, yoksa dingin mi? Yapmanız gereken tek şey uygun bir senfoni, sonat, konçerto vb. açmak. Sonra kendinizi bırakın ve sizin duygularınız da müziğin tutkusuyla birlikte aksın. İşte, bazılarımız tutkuyu bunda bulurlar. Bu insanlardan biri neden siz olmayasınız?