Cemis'in Blogu

Edebiyat Üzerine

Bir edebiyat eseri verebilmek için gerekli olan şeyler nelerdir? Tecrübe mi, yetenek mi, sabır mı yoksa en babasından bir ilham mı? Bu sorular oldukça ilginç.

Bilmem hiç yazmaya kalkıştınız mı; şiir olsun, öykü olsun, roman olsun, deneme olsun, makale olsun hiç fark etmez; önemli olan bir şey yazmış olmanızdır. İlk yazdığınız zamanı hatırlayın ve daha sonradan yazdığınız şeylerle karşılaştırın. Göreceksiniz ki bir eser vermede tecrübe önemlidir.

Peki hayatınızın ilk kompozisyon sınavında sıra arkadaşınız mükemmel bir tane yazmışken kendi kağıdınızdakine bakıp onu kıskandığınız oldu mu? Yazarlardan örnek vermeye gerek görmüyorum, çünkü hepimiz öyle ya da böyle okul sıralarında bu yetenek farklılıklarının  farkına varmışızdır. Eh, o zaman yetenek de önemliymiş demek ki.

Sabır konusu ise kişiden kişiye değişecektir. Misal öyle insanlar bilirim ki gıklarını çıkarmadan yazarlar da yazarlar. Bir de kendimi anlatayım; üç beş sayfadan sonra yazacağım şeyden sıkılıyor ve bir kenara atıyorum. Şimdi önem vermemişsin diyeceksiniz ama, hayır öyle değil. Cidden içim bunalıyor, sabredemiyorum. Ya bir oturuşta hepsini yazacaksın ya da yarım kalacak. Ama olmaz ki efendim öyle! Bir edebiyatçı eserini bitirmelidir efendim, yani bize sabır da gerekliymiş.

İlham konusu ise çok ince bir nokta. İlham olmasa yazılmaz mı? Bal gibi de yazılır. Ha, baştan mükemmel konuyu bulduysan tabii çok daha iyidir ama, öylesine yazmaya oturduğunuzda da çok iyi şeyler yazılabiliyorsunuz. Hem böyle olmasaydı, herkes ilham gelmesini bekleseydi… Ohoo… İşimiz işti hani.

E be Cem, saatlerdir anlatıyor da anlatıyorsun, hâlâ bir sonuca varamadın diyenler varsa tebrik ediyorum onları, bugünkü yazının sonuna geldiler. Peki hangisi daha önemlidir? Hiçbiri daha önemli değildir efendim. Bırakınız bu işleri, siz yazınız istediğiniz gibi, yeter ki gönlünüz hoş olsun. Değil mi ama?