Cemis'in Blogu

İstekler ve Pişmanlıklar

Keşke bir şeyler yazabilsem şu anda, bir öykü mesela ya da bir şiir; buna çok ihtiyacım var. Yine de anlatabileceğim hiçbir hikâye anlatılmaya değecek kadar güzel görünmüyor gözüme ya da hiçbir dize bir şiire ait olabilecekmiş gibi duygu yüklü… Üstelik beni şaşırtan bir şey var ki, aklımda beliren şeyler kelime olmaktan daha çok görüntü şeklinde. Bir film gibi izleyebiliyorum onları; anlatmaya değecek hikâyeler onlar, anlamlı; yalnız benim gücüm yetmez onları anlatmaya. Sadece zihnimin derinlerindeki kareler olarak görebiliyorum onları; ne ses, ne bir koku, ne bir dokunuş… Hiçbiri kelimelere sığdırılabilecek kadar somut değil ve bu da aslında ne kadar aciz ve yeteneksiz olduğumun kanıtı gibi görünüyor gözüme.

Bir sanatçı olmayı deli gibi istiyorum; kalem tutmaktan yamulmuş parmaklarımın titrek dokunuşlarıyla müzikler dinletmek istiyorum insanlara bir piyanonun ucundan ve okuduklarında yüreklerini ısıtacak cümlelerle dolu bir şeyler yazabilmek istiyorum. Hem de çok istiyorum. Öyle bir arzu ki bu içimde kor gibi yanıyor ama yine de yapabileceğim bir şey yok. İşte sonra, büyük bir hayal kırıklığından sonra kendimi sorgulamaya başlıyorum; disiplinsiz ve anlamsız yaşantımı. Böyle olduğum için aileme mi kızmalıyım, yoksa kendimde kusur mu aramalıyım? Elbette ki hatalı olanın kendim olduğunu biliyorum ama değişmenin güç olduğunu da biliyorum çünkü denedim. Ne yazık ki kendimi yarın kalktığımda değişik biri olacağım konusunda kandıramayacak kadar da büyüdüm. Büyümek böyle bir şey işte, bazen yarının umutlarını gönlümüzden çalabiliyor ya da bazı şeyler gözümüze asla olmayacakmış gibi görünebiliyor.

Belki bir gün gelecek ve hayatımın kontrolünü elime almayı başarabileceğim ve ölesiye merak ettiğim o şeyi, yani bir sanatçı olmanın nasıl hissettirdiğini öğrenebileceğim. O gün gelip de klavyemle –ki bu ister bir piyano klavyesi isterse bildiğimiz bilgisayar klavyesi olsun- bütünleşeceğim anı şimdiden hayatımın doruk noktası olarak görüyorum. Şayet bir gün bunu başarabilecek olursam benim için gülümsemenizi istiyorum. Çünkü buna ihtiyacım var.

Şu an bunu bilmeye her şeyden çok ihtiyacım var…