Cemis'in Blogu

Yaz Yağmurları

Hemen herkesin hoşlandığı şeyler vardır. Kimisi kumsalda, güneşin alnında rahat bir uyku çekmeyi sever mesela; kimi yeşillikler arasında geçen sakin bir haftasonunu, kimi de tüm gün yatağında uzanıp kitap okumayı… İşte ben de şu sabahın kör saatlerinde yağan yaz yağmurlarını severim. Gerçekten, bayılırım onlara!

Henüz uyumamışken veya rüyalarımın ortasında bir yerlerden o yağmurun bomboş sokakları ıslatırken çıkardığı huzur verici sesi duymak her daim yüzüme kocaman bir gülümseme yerleştirir. Ne güzeldir o sesi duymak, yavaş yavaş etrafa yayılan serinliği tenimde hissedebilmek, yağmuru tozlu sokakların üzerinden ıslak asfalt kokusu olarak algılayabilmek.

Sonra, hemen bir arkadaşıma derim “Ah, yaz yağmurunu seviyorum,” diye. Oysa ki aynı şeyi aynı kişiye başka bir günün hemen hemen aynı saatlerinde pek çok kez söylemiştirim; yani o bunu biliyordur, ama yine de söylerim işte. Fark etmeden elim oynar ve birdenbire bilmem kaçıncı kez dışarıda yağmur yağarken kendimi ‘Of Summer Rain’* dinlerken bulurum.

Ah, yaz yağmurları… Bana sabahları yağmuru dinleyebilme şansını sık sık tanıyan bir iklime sahip olan -kendileri Karadeniz iklimi olur- bir ilde oturduğum için gerçekten şanslıyım. Bir yaz Karadeniz’de bir yerlerde olursanız sabahları yağan yağmurun kokusunu içinize çekmeden bir yerlere ayrılmayın derim.

*Pain of Salvation’ın BE albümünden Pluvius Aestivus (Of Summer Rain).